Modules
  • Ana Sayfa
  • AvantGo
  • Downloads
  • FAQ
  • Feedback
  • Forums
  • Journal
  • Private Messages
  • Recommend Us
  • Search
  • Statistics
  • Stories Archive
  • Submit News
  • Surveys
  • Top 10
  • Topics
  • Web Links
  • Your Account

• Who's Online
    Şu an sitede, 2 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Languages
    Site Lisanını Seçin

FrpWorld.Com :: View topic - Ã?çkaÄ?ıt ile hile arasındaki ince çizgi
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Ãƒ?çkaÄ?ıt ile hile arasındaki ince çizgi View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Oct 14, 2010 11:29 pm Reply with quoteBack to top

.

Bilenler bilir, (diyeceÄ?im ama nafile bir söz) hileyi hurdayı hiç sevmem, karÅ?ıyım vs. Mr. Green Ama geçen gün ilk defa bana vicdan azabını andıran bir tereddüt yaÅ?atan bir üçkaÄ?ıt yaptım; günah çıkarırcasına anlatayım size; hile midir, üçkaÄ?ıt mıdır siz karar verin:

Chess.com'da satranç oynarım devamlı olarak. Orda rakip aramakla uÄ?raÅ?maktansa kafa dengi birkaç takıma giriyorsun, takım yöneticileri maç ayarlıyor filan. Ä°smi lazım deÄ?il, bir takım maçı ayarlanmıÅ? ama rakibimin reytingi benden 200-250 daha yüksek. Yani kazanç ihtimalleri %10 bana, %90 rakibime. Tabii bu eÅ?itsizlik maçları ayarlayan adminlerin hatası. Neyse hem siyah hem beyazla oynayacaÄ?ımız 2 maç da aynı anda baÅ?latılmıÅ? (yine admin hatası) birkaç hamle sonra dikkatimi çekti ki, iki oyunun da hamleleri tıpatıp aynı. Birden aklıma yıllar önce seyrettiÄ?im bir film geldi. Bir yolcu gemisindeki gösteri maçlarında, kız iki (ayrı odalardaki) satranç ustasının hamlelerini birbirine karÅ?ı uygulayıp Å?aÅ?kınlık yaratıyordu. Ben de bu yüksek güçlü rakibimin hamlelerini yine kendisine karÅ?ı oynamaya baÅ?ladım. EÄ?er farkederse, "heh heh Å?aka yaptım sana!" filan diyecektim. Ama kendisi 180'den fazla rakiple ilgilendiÄ?inden olsa gerek bu olayın farkına varmadı.

Bu arkadaÅ? kendisine karÅ?ı yaptıÄ?ı maçta Razz oyunu kitler gibi oldu; 30. hamleden sonra taÅ?lar pasifleÅ?ti, tahtanın ortasında kilitli bir piyade seti, Ã?in Seddi misali geçiÅ?leri kapadı. Baktım durumlar eÅ?it gibi siyahla beraberlik teklif ettim ve o da kabul etti. Beyazla ise, bir er fedası yaparsam oyunu kazanabileceÄ?imi düÅ?ünerek oyuna devam ediyorum.

Å?imdi vicdanım biraz rahatsız; acaba ayıp mı oldu, hile mi yapmıÅ? oldum? Yoksa bu yaptıÄ?ım basit bir fırsatları deÄ?erlendirme operasyonu mu sayılır? Oyunu bilgisayara analiz etttirmedim ya hoÅ?, hile olsun deÄ?il mi? Hem madem ki benden %25 daha usta biri, durumu farketseymiÅ? arkadaÅ?ım; satranç beyin sporudur neticede MÄ°? Rolling Eyes Mr. Green

.
    Back to top View user's profileSend private message
    devrimk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Oct 15, 2010 3:05 am Reply with quoteBack to top

Bence hile sayılmaz, tabii birden fazla rakiple karÅ?ılaÅ?tıÄ?ı için abandone olmuÅ? olabilir fakat bu göze alınabilecek bir Å?ey zaten.
    Ä°nsanın hamlelerini kendine karÅ?ı uygularsanız normalde sizi Å?aÅ?ırtacak hamleler yapabilir. Oyun kitlendiÄ?ine göre zaten belirli bir açılıÅ? Å?eklini uygulamıÅ?tır diye tahmin ediyorum.
    Back to top View user's profileSend private message
    Androner
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Oct 15, 2010 2:22 pm Reply with quoteBack to top

yahu dwaxer usta, sen de mi hile yapcaktın yahu? Very Happy

her neyse ben hile olduÄ?unu düÅ?ünmüyorum. istediÄ?in gibi oynarsın. Yanlız öyle oynamanın sana bir faydası yok, kendi hamlelerini kurgulaman daha geliÅ?tirici olurdu diye düÅ?ünüyorum.

Site Ã?izeri

PostPosted: Fri Oct 15, 2010 7:01 pm Reply with quoteBack to top

Bence çok masum bir durum bu Very Happy Muhtemelen adama söylesen "Ha öyle mi, ilk defa karÅ?ılaÅ?madım." der. Bazen önünde fırsat varsa denersin ya üçkaÄ?ıt yapmayı, bence seninki bir anlık durum. Oturup hileyi kurgulamamıÅ?sın. Hileyi sen hazırlamadıÄ?ın için seni hilekar saymıyorum. Zaten hileyi hazırlayıp uygulamak sadece kendini kandırmaktır.

Benim yaptıÄ?ımı yaparsan hile olur ki, ben de bir kere yaptım ve kazandım saymıyorum. Yıllar önceydi, gene böyle online bir satranç sitesindeydim. Adamın adı Chess Genius mıydı neydi, ben de dedim bakalım ne kadar genius. Gecenin bir vakti, sadece zaman geçiriyordum ciddi oynamak gibi bir amacım yoktu. Bilgisayarda yüklü bir satranç programını açtım, en zor seviyeye getirdim, internette adam ne hamle yaparsa ben de bilgisayara o hamleyi yapıyordum, bilgisayar bana ne hamle yaparsa internetteki adama onu yapıyordum. Gittikçe adamın düÅ?ünme süresi artmaya baÅ?ladı ve en sonunda sinirlenip oyunun ortasında çıktı. Mutlu deÄ?ilim, sadece oyalanmak için yapmıÅ?tım, bir daha da yapmadım. Ama bence hile bu. Å?unu ispatladım, adam yüksek egosundan dolayı oyunu devam ettiremedi, yarıda bir anda terk etti. Adamda kaybetmeyi hazmedecek büyüklük yokmuÅ?. Ben kaybediyor bile olsam sonuna kadar savaÅ?ırdım, ki hep öyle yaparım. Hiç yarıda bırakmadım bir oyunu. Burada bir insanlık dersi var Razz

Vay be, ne güzel demek satranç oynuyorsun boÅ? zamanlarında, özendim vallahi. Ben de mi hesap açsam Å?u chess.com'dan. Ama bende satranç sabrı yok, duruyorum duruyorum bir anda tüm hatlarımla düÅ?mana dalıp meydan savaÅ?ına çeviriyorum oyunu. En son birkaç piyon ve bir kale falan kalıyor Very Happy Aaah ah Age of Empires gibi asker basabilsek iyi olacaktı.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Oct 15, 2010 7:33 pm Reply with quoteBack to top

Possessed wrote:
    Bence çok masum bir durum bu Very Happy Muhtemelen adama söylesen "Ha öyle mi, ilk defa karÅ?ılaÅ?madım." der. Bazen önünde fırsat varsa denersin ya üçkaÄ?ıt yapmayı, bence seninki bir anlık durum. Oturup hileyi kurgulamamıÅ?sın. Hileyi sen hazırlamadıÄ?ın için seni hilekar saymıyorum. Zaten hileyi hazırlayıp uygulamak sadece kendini kandırmaktır.

Benim yaptıÄ?ımı yaparsan hile olur ki, ben de bir kere yaptım ve kazandım saymıyorum. Yıllar önceydi, gene böyle online bir satranç sitesindeydim. Adamın adı Chess Genius mıydı neydi, ben de dedim bakalım ne kadar genius. Gecenin bir vakti, sadece zaman geçiriyordum ciddi oynamak gibi bir amacım yoktu. Bilgisayarda yüklü bir satranç programını açtım, en zor seviyeye getirdim, internette adam ne hamle yaparsa ben de bilgisayara o hamleyi yapıyordum, bilgisayar bana ne hamle yaparsa internetteki adama onu yapıyordum. Gittikçe adamın düÅ?ünme süresi artmaya baÅ?ladı ve en sonunda sinirlenip oyunun ortasında çıktı. Mutlu deÄ?ilim, sadece oyalanmak için yapmıÅ?tım, bir daha da yapmadım. Ama bence hile bu. Å?unu ispatladım, adam yüksek egosundan dolayı oyunu devam ettiremedi, yarıda bir anda terk etti. Adamda kaybetmeyi hazmedecek büyüklük yokmuÅ?. Ben kaybediyor bile olsam sonuna kadar savaÅ?ırdım, ki hep öyle yaparım. Hiç yarıda bırakmadım bir oyunu. Burada bir insanlık dersi var Razz

Vay be, ne güzel demek satranç oynuyorsun boÅ? zamanlarında, özendim vallahi. Ben de mi hesap açsam Å?u chess.com'dan. Ama bende satranç sabrı yok, duruyorum duruyorum bir anda tüm hatlarımla düÅ?mana dalıp meydan savaÅ?ına çeviriyorum oyunu. En son birkaç piyon ve bir kale falan kalıyor Very Happy Aaah ah Age of Empires gibi asker basabilsek iyi olacaktı.

Hocam seninki de ciddi çakallıkmıÅ? yani Very Happy Dwaxer bu mesajını gördükten sonra ne hilesi bileÄ?imin hakkı diyip konuyu kapatabilir bile Very Happy

Bence gönlünü rahat tutmalısın Dwaxer ne de olsa burdaki yorumları okuyorsun Smile Tabi o da bir yana satrançla vakit geçirmen harika ya da en azından dizi izlemekten iyidir diyeyim ya da Starcraft oynamaktan Smile

Site Ã?izeri

PostPosted: Sun Oct 17, 2010 6:32 am Reply with quoteBack to top

Yok zaten bir daha yapmadım. Hani mesela Starcraft oynarken en sonunda sıkılırsın da çıkmadan önce tüm askerlerinle saldırıp neler olacaÄ?ını görmek istersin ya, aynen öyleydi iÅ?te. Saatlerdir oynuyordum, sıkılmıÅ?tım, böyle yapıp neler olacaÄ?ını görmek istedim Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Oct 17, 2010 8:41 pm Reply with quoteBack to top

Evet, haklısın.Aklıma bir soru takıldı aslında basit bir piyon baÅ?langıcı yaptıktan sonra 2 tarafta zor seviye olan bilgisayarı takip etse ne olur Neutral Mantıken çok zor=çok zor olduÄ?undan ortaya bir eÅ?itlik çıkması söz konusu :plotting:

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Oct 17, 2010 10:36 pm Reply with quoteBack to top

Darktimes elimde Chessmaster Grandmaster adında bir program var, bilgisayarı bilgisayara karÅ?ı oynatabiliyorsun, genellikle berabere bitiyor Very Happy

Bu arada Possessed, Å?u var ki, turnuvalarda genellikle iki taraftan birisi yeniliyorsa, terk eder, mat olana kadar oynamaz. Ama yani net bir malubiyeti varsa terk eder. Mesela 2 at gerideysen terk edersin, çünkü yenme Å?ansın gitmiÅ?tir, eÄ?er o atları kasten feda etmediysen veya mat etmek eÅ?iÄ?inde deÄ?ilsen. Yani hiçbir profesyonel oyuncu görmedim mat olmuÅ? olan, terk etmiÅ?tir genellikle birçoÄ?u.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Sun Oct 17, 2010 11:57 pm Reply with quoteBack to top

Ya tabii espiriyle karıÅ?ık dedim ama ben pek terk etmem oyunu, yapımda yok pes etmek. Genelde yok olana dek oynarım her oyunu, sıkılınca bırakırım tabii. Zaten Å?ampiyonluk maçlarına bak, bir sürü de beraberlik var. Sanırım oyunun mantıÄ?ı kazanmaya çalıÅ?maktan çok, düÅ?manın kazanma ihtimalini bitirmek. Benim yanlıÅ?ım bu noktada. Bilmiyorum siz ne düÅ?ünürsünüz.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Oct 18, 2010 5:55 am Reply with quoteBack to top

Ã?yle de denebilir ama Å?u fark var. Rakibinin beraberlik Å?ansını da bitirmen lazım Smile Yani beraberliÄ?e oynuyorsan eÄ?er dediÄ?in gibi rakibinin kazanma Å?ansını kaldırmaya çalıÅ?ırsın ama, beraberliÄ?e oynayan genellikle kaybediyor.

Büyük turnuvalarda (çok büyük) çoÄ?u maç berabere biter çünkü yapılan hatalar çok çok az ve küçüktür, dolayısıyla deÄ?erlendirmek zordur, deÄ?erlendirmeye çalıÅ?ırken açık vermek de kolaydır. Ä°ki taraf da hatasız oynamaya çalıÅ?ır dolayısıyla, bu da beraberliÄ?i getirir.

Ooy, ya benim satranç konuÅ?mamam lazım, baÄ?ımlılıÄ?ım ortaya çıkıyor Very Happy

Bu yaz jubile yaptım da Very Happy öss yüzünden bir yıl oynanamam lazım Very Happy Yoksa tekrar baÅ?lar baÄ?ımlılık Very Happy

(bari iyi oynasam Razz Å?ans ile bir yerlere geldik iyi mi, satrancı Å?ansla oynayan nadir insan Razz )

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Darktimes
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Oct 18, 2010 6:56 am Reply with quoteBack to top

Possessed wrote:
    Ya tabii espiriyle karıÅ?ık dedim ama ben pek terk etmem oyunu, yapımda yok pes etmek. Genelde yok olana dek oynarım her oyunu, sıkılınca bırakırım tabii. Zaten Å?ampiyonluk maçlarına bak, bir sürü de beraberlik var. Sanırım oyunun mantıÄ?ı kazanmaya çalıÅ?maktan çok, düÅ?manın kazanma ihtimalini bitirmek. Benim yanlıÅ?ım bu noktada. Bilmiyorum siz ne düÅ?ünürsünüz.

Ya aslında bu noktada benim enteresan bir hissim var.Bir oyunu karÅ?ı taraf kazanıyorsa o adama kazandıÄ?ının sevinci yaÅ?atmak isterim.Benim açımdan etik olan budur, adam kazandı mı öyle çekip gitmem nasılsa kazandı diye, beklerim oyunun bitmesine kadar.Belki de benim sitemim, oyunu kaybedeceklerini anlayıp terk edenlere.Hee tabi tavla oynarken falan "oyun olsun" diye bozmuÅ?luÄ?um da vardır.Zaten o da tavlaya has bir durumdur.

@Edmond: Abi nasıl bir programdır o öyle hem chess master hemi de grandmaster, kodlayanı tebrik ediyorum :clap: Razz

Site Ã?izeri

PostPosted: Mon Oct 18, 2010 8:30 am Reply with quoteBack to top

Vay vay Edmond da satranççı çıktı. Ne güzel, ya Artemis Entreri'den rica edelim sitemize bir flash satranç gömsün, müsait olanlar aralarında oynar Very Happy Belki ileride turnuva yaparız Razz

Ben de iyi oyuncu deÄ?ilim, dediÄ?im gibi durup durup bir anda meydan savaÅ?ı baÅ?latıyorum. Ama biraz Å?ampiyona maçlarına baktım, adamlar ilginç oynuyor. Ã?ok fazla taÅ? deÄ?iÅ?imi var aslında, gereksiz bir anda eÅ?it puanlı taÅ?ları karÅ?ılıklı feda ediyorlar. Ã?rneÄ?in hiç gereÄ?i yokken at fili yiyor, o atı da bir piyon yiyor ve o anda çarpıÅ?ma bitiyor, tahtanın baÅ?ka noktalarına odaklanıyorlar, gibi. Tabii ne taktikler dönüyordur; ama ilginç geldi bana.

Darktimes'a katılıyorum nasıl bir oyun adıdır o Very Happy Ahah aklıma Ultima Online'daki unvanlar geldi, GM Chessmaster Razz Ben Apprentice olurum herhal.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Oct 18, 2010 5:35 pm Reply with quoteBack to top

Possessed Å?imdi o konulara hiç girme, biliyorsun o konuya girdin mi olayın rengi deÄ?iÅ?ir Very Happy Zaten Å?u sıralar oynayamıyorum da uo Smile

Vallahi Å?ans mans yine de oynamayı denemek çok güzel bir hobi bence.Hiç yoktan beyin kıvrımlarını arttırıyorsun, esas olanı sürekli oynamaktır aslında.30-40 sene geçtikten sonra nasıl birÅ?eye dönüÅ?ür insan görmeyi çok merak ederdim.90'lı yaÅ?lara merdiven dayamıÅ? profesörlerin deli gibi matematik hesaplamaları yapması aynı Å?eyin eseri, süreklilik.Amaan benimki de merak iÅ?te eÄ?er böyle birÅ?eye niyetiniz varsa 30 sene sonra görüÅ?elim Evil or Very Mad

Bir de ilginç bulabileceÄ?iniz bir konu kulaÄ?ıma gelmiÅ?ti zamanında, satranç oynamanın din âlimleri tarafından hoÅ? karÅ?ılanmadıÄ?ı.Bu konuda ne düÅ?ünürsünüz ?

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon Oct 18, 2010 7:15 pm Reply with quoteBack to top

satranç ile ilgili öyle düÅ?ünen birini din alimi olarak görmek ne kadar doÄ?ru önce onu bir gözden geçirmek lazım buna göre de pek bir Å?ey düÅ?ünmemek lazım konu hakkında bence Smile
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Oct 19, 2010 1:28 am Reply with quoteBack to top

Usta yalnız bir fark var. Ben hobi olarak oynamayı aÅ?tım Very Happy Ukd ve (bu yaz itibariyle) Elo (bilmeyenler için, Ukd Türkiye Satranç Federasyonu tarafından verilen puan, Elo ise Fide, dünya satranç federasyonu'nun verdiÄ?i puan) sahibiyim. Ä°yi oynadıÄ?ımı söyleyemem ama profesyonel oynarım Very Happy Birçok kere çocuk olmam sayesine madalya kazandım. DediÄ?im gibi, Å?anstı Very Happy Ã?ünkü turnuvalar yaÅ? gruplarına ayrıldı. 12-14 yaÅ? arasına madalyalar verildi, 14-16 arasına falan. Benim de yaÅ? grubumda pek giren olmadı Very Happy Hani herkesle oynuyorduk, ama ödüllendirme yaÅ? grubu oluyordu. Ã?ok madalya aldım Very Happy

Bir kereye mahsus hızlı satranç turnuvasında (hız olunca iÅ?, gene Å?ansa giriyor Very Happy ) genel klasmanda ilk 3'e girip beleÅ?e yemek kazanmıÅ?tım ama, rakiplerimden birisi zamandan kaybetmiÅ?ti, diÄ?erleri basit oyunculardı, sırf ödül var diye oyunu bilmeden gelen kiÅ?iler yani Very Happy

Velhasılkelam Å?ans eseri profesyonel oyuncu oldum kötü oynadıÄ?ım hâlde Very Happy

Din konusunda ise Dinde BÃ?TÃ?N zaman öldüren Å?eyler günah olarak gösteriliyor. O âlimler modern satrancın ne kadar zeka geliÅ?tirdiÄ?inden haberdar olmadıkları için, olaya bu açıdan bakmamıÅ?lardır Smile

-Freddie Mercury
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum